Spetsiaalne meditsiinimööbel hoiab kokku nii ruumi kui ka aega
Tekst: Karoli Noor
Pildid: Andres Raudjalg
Tervishoiuasutuste töös on organiseeritus väga olulisel kohal. Ometi hoiustatakse paljudes tervishoiuasutustes ravimeid ja tarvikuid jätkuvalt köögikapi tüüpi kapis, kus kipub kord kergelt käest minema. Meditsiinimööblile spetsialiseerunud Merianto Medical on võtnud missiooniks olukorra parandamise.
Tänapäeva arenenud meditsiin tähendab muu hulgas meeletut kogust mitmesuguseid ravimeid ja tarvikuid. Iroonilisel kombel hoitakse kõrgetasemelisi seadmeid ja ravimeid väga paljudes raviasutustes kappides, mis ei võimalda mõistlikku paigutamist. Läbimõeldud süsteemi abil saab aga vältida ravimite aegumist ja õiged vahendid kiiresti üles leida.
Läänemaa haigla on üks neist, kes on otsustanud Merianto Medicali mööblit katsetada. Haigla õendusjuhi Marju Lepmetsa sõnul on nende intensiivraviosakonda paigaldatud üks komplekt spetsiaalset meditsiinimööblit, millega katsetakse, kas investeering tasub ennast tööprotsessis ära. Esmane tagasiside töötajatelt on Marju sõnul olnud igati positiivne.
„Kapp annab pidevalt hea ülevaate sellest, kas ravimid on olemas või lõppemas. Varem tuli ülevaate saamiseks tõsta tühjaks pool kappi või terve riiul. Nüüd piisab ainult sellest, et tõmban välja õige sildiga sahtli ja näen kohe, mitu ravimit meil alles on,“ rääkis Marju oma kogemusest.
Kappide südameks on moodulsüsteem
Merianto Medicali mööblisari põhineb ISO moodulsüsteemil, milles kasutatakse 600 × 400 mm ja 400 × 300 mm korve ning kappide mõõdud lähtuvad moodulsüsteemi mõõtudest. Ravimitele ja tarvikutele mõeldud kappe on nii kõrgeid kui ka madalaid, külmkapiga ja ilma. „Oleme kapisüsteemi välja töötades saanud palju tagasisidet tervishoiuasutustest ning selle põhjal arendanud kapid tervishoiu vajadustele vastavaks,“ selgitas Merianto Medicali tegevjuht Raimo Grichin.
Kappide komplekteerimisel arvestatakse konkreetse osakonna vajaduste ja ruumiga. Moodulitest koosnevat mööblit on olemasolevale ruumile hästi lihtne kohandada. Vastavalt kliendi soovidele teeb Merianto joonise, et tulevast kappi visualiseerida ja tagada tulemuse sobivus. Nii on võimalik ära kasutada kogu olemasolev pind ja saavutada kuni 60% ruumikokkuhoid.
Et kappide sisu võimalikult kiiresti ja käepäraselt kasutada, saab valida igale kapile sobiva uksetüübi. Valikus on kuut tüüpi „fassaade“ – avatud, uks, klaasuks, sisseavanev uks, sahtel ja ruloo. Samuti saab viimistluse valida vastavalt maitsele. Kappide materjalivalikul on arvesse võetud rangeid nõuded vastupidavusele ning pidevale desinfitseerimisele ja puhastamisele.
Kõikide fassaaditüüpide puhul on mõeldud ka lukustamisele. Lukke saab grupeerida vastavalt soovile, nii et need ühilduvad teiste sama toa, korruse või muu tsooni kappidega. Baasvalikus on mehaaniline mööblilukk, kuid valida võib ka elektroonilise koodluku või kiipkaardiga luku.
Detailselt läbimõeldud sisu tagab edu
Kappide sisuks on ISO moodulsüsteemi korvid, mis käivad kapist lihtsalt välja ja neid on võimalik kappi paigutada mõlemat pidi. Kuna kappide sees on standardsed küljepaneelid, on korve võimalik omavahel ka vahetada või kombineerida. Nii saab näiteks laoruumist võtta ravimeid täis korvi, panna selle transpordikärusse ja sealt edasi ravimikappi.
Korvid tagavad, et kõik kappi pandu oleks sealt lihtsalt välja võetav. Korvide sisse käivad omakorda vahejagajad, mille abil on võimalik ravimid ja vahendid hõlpsalt eraldada. „Vahejagajatega tekib iga asja jaoks õige suurusega pesa,“ selgitas Raimo Grichin. Vahejagajaid on kahte tüüpi – astmeliselt reguleeritavad ja liuguvad. Kui kasutada mõlemaid, on ruumi kokkuhoid kõige suurem.
Nii korvid kui ka vahejagajad on valmistatud lihtsalt puhastatavast ja vastupidavast materjalist. Ühte korvi võib panna kuni 20 kg vajalikke vahendeid. Korvidele on võimalik lisada eri suuruse ja kinnitustüübiga sildihoidjaid, et iga asi omal kohal püsiks ja ka uuele töötajale kiirelt leitav oleks.